Warsztaty / kursy

Kurczak – zwierzę modelowe

Zachęceni przykładem Marian Breland-Bailey i Boba Bailey’a, pionierów zastosowania behawioralnych metod szkolenia, podczas naszych warsztatów wykorzystujemy kurczaki jako zwierzęta modelowe.

Wybór kurczaka to nie chwyt marketingowy mający zaskoczyć odbiorców. Szlifujecie na nich swoje umiejętności nie przez przypadek – o wyborze zadecydowało wiele czynników.

Najistotniejsze to:

 • Kurczaka nie można nauczyć niczego metodami siłowymi. Ptaki nie poddają się manipulacji!
  Pokazuje to, jak błędne często bywa nasze pojęcie o szkoleniu. Uważamy kury za „głupie”, ponieważ nie można ich do niczego zmusić. Szkolenie ich ukazuje prawdziwą uniwersalność i potencjał metod opartych na dodatnim wzmocnieniu.
 • Rezultaty treningu pojawiają się szybko – to, co w wypadku innych zwierząt zajęło by dni, z kurczakami zajmuje minuty.
  Dzięki temu rozpoczynając z „surowym” (tj. nigdy nie szkolonym) kurczakiem, jesteśmy w stanie w ciągu 3 dni nauczyć go (a przy okazji siebie) całkiem sporo.
 • Prostota kurczaka powoduje, że jakiekolwiek zmiany zachowania są czytelne i nie zaciemnione.
  Kurczaka w życiu interesuje niewiele spraw; jeśli nie grozi mu niebezpieczeństwo a w pobliżu nie ma stada, z którym mógłby wchodzić w interakcje nie przejawia innych zachowań jak eksploracja.
 • Kurczak jest szybki, szybszy niż większość zwierząt, a więc wymaga refleksu i zmysłu obserwacji.
  Obie te cechy, konieczne dla efektywnego szkolenia, można wyćwiczyć. Gdy zdobędziemy praktykę na jednym z najtrudniejszych zwierząt, jakim jest kurczak, inne gatunki nie będą stanowić najmniejszego problemu.
 • Błędy trenera bardzo szybko manifestują się w zachowaniu kurczaka.
  Koń czy pies, jako inteligentniejsze, w końcu nauczą się tego, czego chcemy, niezależnie od popełnianych przez trenera błędów (choć wolniej i niezbyt doskonale). Kurczak w zetknięciu z podobnymi błędami po prostu nie nauczy się niczego albo będzie to tak powolne, że od razu wyjdą na jaw błędy trenera. Uczenie kurczaka pozwala wychwycić własne błędy, które inaczej nam umykają.
 • Związek emocjonalny z trenerem nie jest czynnikiem znaczącym w treningu (z punktu widzenia kurczaka).
  Chociaż uczestnicy z reguły przywiązują się do szkolonych przez siebie kurczaków, ptakom w zasadzie jest wszystko jedno. Związek emocjonalny bardzo często jest przeszkodą w efektywnym szkoleniu, bo nie pozwala trenerowi zachować obiektywizmu, a szkolone zwierzę szybko orientuje się, że można wiele zdziałać „na piękne oczy”.
Warsztaty
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać aktualne informacje o warsztatach:
Imię: