Poziom III

EwolucjaWSZECHŚWIAT, ŻYCIE, WSZYSTKO

„Jeden świat, wiele umysłów”, chociaż odpowiedział na wiele pytań, zadał też bardzo wiele nowych. Pozostawialiśmy gdzieniegdzie niedokończone wątki, które same w sobie są zaczątkiem całkiem nowej i nie mniej ciekawej historii.

 

I stąd „Wszechświat, Życie, Wszystko”. Na „Najpierw wytresuj kurczaka” mówiliśmy jak to zrobić, „Jeden świat…” dał nam podstawy , żeby zrozumieć, dlaczego jest to możliwe. Czas na kolejne meta-pytanie: jak to się stało, że jest to możliwe?

Odpowiedź wydaje się znana i banalna, każdy niby wie, co to jest ewolucja. Ale czy na pewno? Jakie znaczenie dla przetrwania ma szczęście, altruizm, zaufanie, empatia? Skąd się wzięły w świecie zdominowanym przez „walkę o byt”? A może ewolucja NIE JEST walką o byt, ale czymś całkowicie innym, czymś co zaowocowało powstaniem moralności i sprawiedliwości? Co to w ogóle jest moralność i czy inne zwierzęta postępują moralnie? Dlaczego dominacja to fikcja, a liczy się przyjaźń i współdziałanie? Dlaczego ryby muszą lubić pływać a ptaki latać?

A Trzeci Szympans? Jakie są jego uwarunkowania ewolucyjne i dlaczego tak bardzo przeciwko nim jego „cywilizowana” wersja się buntuje? Czym może się skończyć wypadnięcie ze strategii Czerwonej Królowej? Dlaczego takie ewolucyjne konstrukcje jak moralność czy empatia przestają u niego działać?

I jeszcze parę innych, ale to wkrótce… Obawiam się, że na Wszechświat nie starczy nam czasu… 😉

 

 

Warsztaty
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać aktualne informacje o warsztatach:
Imię: