poziom Iii

Wszechświat, Życie, Wszystko

“Jeden świat, wiele umysłów”, chociaż odpowiedział na wiele pytań, zadał też bardzo wiele nowych. Pozostawialiśmy gdzieniegdzie niedokończone wątki, które same w sobie są zaczątkiem całkiem nowej i nie mniej ciekawej historii.

Na „Najpierw wytresuj kurczaka” mówiliśmy jak to zrobić, „Jeden świat…” dał nam podstawy , żeby zrozumieć, dlaczego jest to możliwe. Czas na kolejne meta-pytanie: jak to się stało, że jest to możliwe?

Odpowiedź wydaje się znana i banalna, każdy niby wie, co to jest ewolucja. Ale czy na pewno? Jakie znaczenie dla przetrwania ma szczęście, altruizm, zaufanie, empatia? Skąd się wzięły w świecie zdominowanym przez „walkę o byt”? A może ewolucja NIE JEST walką o byt, ale czymś całkowicie innym, czymś co zaowocowało powstaniem moralności i sprawiedliwości? Co to w ogóle jest moralność i czy inne zwierzęta postępują moralnie? Dlaczego dominacja to fikcja, a liczy się przyjaźń i współdziałanie? Dlaczego ryby muszą lubić pływać a ptaki latać?

A Trzeci Szympans, nazywający sam siebie człowiekiem? Jakie są jego uwarunkowania ewolucyjne i dlaczego tak bardzo przeciwko nim jego „cywilizowana” wersja się buntuje? Czym może się skończyć wypadnięcie ze strategii Czerwonej Królowej? Dlaczego takie ewolucyjne konstrukcje jak moralność czy empatia przestają u niego działać?

“Wszechświat, Życie, Wszystko” nie jest regularnym kursem. Nie ma terminów i zapisów. To weekendowe seminarium, na którym spotykamy się raz na jakiś czas z tymi z Was, którym wciąż mało i którzy są zdeterminowani dowiedzieć się więcej. Nawet za cenę tego, że trudno potem zasnąć spokojnie…